Su-57 Felon: Vyhozen dveřmi, přesto se snaží oknem vrátit do Indie

Indie vyhodnocuje schopnosti ruské stíhačky páté generace Su-57 a konečné rozhodnutí o letounu učiní tamní ministerstvo obrany. Uvedl to náměstek indického ministra obrany Sanjeev Kumar.

Ruský stíhač Su-57E (export) přistál 6. února 2025 na letišti v Bangalore, aby se zúčastnil letecké show Aero India 2025. Ruský letoun bude vystaven jak staticky, tak předvede letový program. Spojené státy ukážou svou stíhačku F-35, která je jako další stroj ve hře o získání obrovského indického trhu. F-35 se již v Indii ukázal před dvěma roky na eventu Aero India 2023.


Podle indických médií již Rusko nabídlo Indii stíhačku Su-57E jako nový letoun pro indické letectvo a slibuje výrobu letounu v indických podnicích.

Indickému letectvu chybí stíhačka páté generace

Jeho nejnovější akvizice – Dassault Rafale – je platforma 4,5 generace. V loňském roce Výbor kabinetu pro bezpečnost v čele s premiérem Narendrou Modim schválil pro IAF projekt páté generace pokročilých středních bojových letadel (AMCA) v hodnotě 15 000 milionů Rs a očekává se, že stroj bude uveden do roku 2035, čímž se chce Indie zařadit do vybraného klubu států s vlastními letadly páté generace.

Čína rychle vyrábí a nasazuje svůj Chengdu J-20 (bylo již vyrobeno více než 300 strojů) a odhaluje své návrhy stíhacích letounů šesté generace, takže Indie čelí 15leté technické propasti ve vývoji bojových letadel. Kromě toho Čína také zvažuje prodej 40 nově vyvíjených Shenyang J-35 do Pákistánu.

Obranný analytik Angad Singh říká: „Čína poprvé vzlétla s J-20 v roce 2011 a přesvědčivě prokázala, že je napřed, a i když má Pákistán v zásadě přístup k čínským technologiím, faktem zůstává, že si tento druh technologie nemůže dovolit. Ale Čína to možná bude chtít dotovat, aby nás udržela v nerovnováze. Dnes se díváme na 15letou propast v technologii mezi námi a Čínou, a i kdybychom se v polovině třicátých let 2030 chystali nasadit naše letadla páté generace, propast by se do té doby prohloubila na 25 let.

Zpackaný rusko-indický projekt

Na začátku roku 2007 se Indie a Rusko dohodly na společném studiu a vývoji stealth stíhačky páté generace. Známý jako stíhací letoun Sukhoi/HAL páté generace (FGFA) byl založen na novém Su-57, který byl vyvinut společně Suchojem a HAL pro IAF. Dokončená FGFA se 43 vylepšeními oproti Su-57 zahrnovala pokročilé senzory, síťovou a bojovou avioniku a měla být dvoumístná (pro indickou verzi) pro pilota a operátora zbraňových systémů (WSO). V roce 2018 však Indie podle zpráv odstoupila z programu FGFA kvůli řadě problémů, jak technických, tak finančních. Tehdy podle webu Business Standard sdělil Rusům indický poradce pro národní bezpečnost, Ajit Doval nemilou zprávu, že Indie opouští projekt Su-57 a Rusové si musí dále poradit sami. Indie by prý případně koupila až hotový letoun.

Letoun 5.generace chtěla Indie následně vyvinout sama ve spolupráci lokálních společností AMCA a Hindustan Aeronautics Limited (HAL). Ovšem vzhledem k situaci indického obranného průmyslu se nejedná o lehký úkol, a tedy nákup již hotového letounu 5. generace by bylo řešením, jak smazat čínský náskok.

Zdroj: The New Indian Express, TopWar.ru
Licence fotografie: Creative Commons, Sukhoi